Využite ich naplno: Tieto zeleniny majú najzdravšie šupky!

Využite ich naplno: Tieto zeleniny majú najzdravšie šupky!

Väčšina šupiek obsahuje najmä množstvo vlákniny. Niektoré sú pridanou hodnotou tým, že udržiavajú v samotných plodoch či koreňoch živiny pri tepelnom spracovaní. Zeleninové šupky sú prirodzenou súčasťou plodín a ich konzumácia je oveľa častejšia ako pri ovocných šupkách. Vo všeobecnosti platí, že šupka je jedlá, ak nie je príliš hrubá a dá sa bez väčších problémov rozhrýzť, nie je neznesiteľne horká. Pri zeleninových šupkách je veľkou výhodou, že sa aj v prípade ich odstránenia dajú jednoducho a efektívne využiť. A to nielen na ošetrenie pleti.

Paradajky

Paradajky väčšina ľudí zrejme nešúpe. Ak to však náhodou robíte, vyhadzujete tým aj flavón naringenín, ktorý pôsobí na ľudské telo protizápalovo. Taktiež je šupka kľúčom k …  Nikdy preto nezabudnite, že je veľmi dôležitá pre svoju dávku zdravých živín. Ak je šupka paradajky nejako poškodená, vtedy sa, samozrejme, odstraňuje. Poväčšine aj s pokazenou časťou paradajky.

Uhorka

Uhorková šupka je bohatá na vlákninu a vitamín K, taktiež obsahuje celý rad antioxidantov vrátane flavonoidov, tanínov a cucurbitacínov. Tieto antioxidanty sú spojené so znižovaním rizika chronických ochorení, ako sú srdcové choroby, rakovina a cukrovka. Šupka uhorky má taktiež nízky obsah kalórií a vysoký obsah vody, vďaka čomu je skvelým doplnkom k diéte a na chudnutie. Je viacero typov uhoriek, pričom niektoré majú hrubý horký obal. Vtedy je dobré nakrájať uhorku na kolieska, šupka trochu zanikne.

Mrkva

Vlákninou sa môže pýšiť aj šupka z mrkvy. Vláknina v šupke mrkvy podporuje zdravý tráviaci systém a vyživuje zdravé baktérie v čreve. Rovnako obsahuje antioxidanty - najmä karotény (beta-karotén), ktoré sú podporou pre oči a zrak. Antioxidanty pomáhajú chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi a sú spájané so zníženým rizikom chronických ochorení, ako je rakovina a srdcové choroby.

Pri čistení mrkvy pomáha, keď ju namočíme do teplej vody, potom precízne očistíme kefkou šupkový povrch a opláchneme. Nie každá mrkva má aj chutnú šupku, pri tejto zelenine ju však možno prefíkane využiť, a to do zeleninového vývaru zo šupiek. Môžete tam pokojne dať šupky z mrkvy, cvikle či petržlenu a kalerábu.

Paprika

Šupka papriky je ďalším dobrým zdrojom vlákniny a niekoľkých dôležitých živín, ktoré môžu poskytnúť zdravotné výhody. Jedna stredne veľká paprika poskytuje viac ako 100 % odporúčaného denného príjmu vitamínu C. Veľkú časť má v sebe aj samotná šupka. Má tiež vysoký obsah antioxidantov, karotenoidov ako luteín a zeaxantín. Je známe, že tieto antioxidanty pomáhajú chrániť pred očnými chorobami súvisiacimi s vekom, napríklad šedý zákal. Má v sebe aj zlúčeniny, ktoré majú protizápalové vlastnosti a môžu pomôcť znížiť zápal v tele a potenciálne riziko chronických ochorení, ako sú srdcové choroby a rakovina. 

Vláknina v šupke paprík, ktoré sa používajú aj na dochucovanie ako korenidlá, môže tiež pomôcť udržať si dlhšie pocit sýtosti, čo pomáha pri regulácii hmotnosti. Pre niektorých ľudí môže byť šupka papriky ťažko stráviteľná. Vtedy je ju lepšie opekať, grilovať alebo dusiť, aby bola šupka jemnejšia.

Zemiaky

Zemiaky sú zeleninou, ktorá sa šúpe veľmi často. Netreba sa však toľko namáhať so šúpaním a tepelne upravovať ich celé. Zemiakový obal je bohatý hlavne na vlákninu, draslík a glykoalkaloidy, ktoré bojujú proti rakovinovým bunkám. Najmä mladé zemiačky majú šupku veľmi chutnú a jemnú. Neuškodí ani šupka starších zemiakov. Jediné, čoho sa treba rozhodne zbaviť, sú nečistoty na povrchu a zelené časti. Pri čistení odporúčame zemiaky taktiež namočiť do teplej vody, potom očistiť kefkou šupkový povrch a opláchnuť.

Ak však máte radi šúpané zemiaky, nemusíte vôbec banovať. V skutočnosti sú samotné zemiaky dosť hodnotné aj bez šupky. A keď je to o našej lenivosti, či budeme napríklad drobné zemiačiky šúpať, netreba sa báť túto fázu šúpania vynechať.