Cesnak - pomocník do kuchyne i lekárničky

Cesnak - pomocník do kuchyne i lekárničky

Pestovanie a skladovanie

Na našich poliach vysádzajú cesnaky v novembri. Každé dva týždne farmári prekyprujú pôdu navôkol. Zabezbečujú im tiež pravidelnú závlahu a ďalšiu starostlivosť. Ochrana pred škodcami zeleniny je biologická, teda v tomto prípade sa starajú chrobáčikovia, pavúčikovia a ich larvy o to, že požierajú drobných cesnakových “neprajníkov”.

Cesnak je trvalá rastlina, ktorá obľubuje prevzdušnenú pôdu a nemá rada maštalný hnoj ani studenú ťažkú zem. Dozretý je vtedy, keď je jeho stonka menej vzpriamená a pomaly žltne. U nás sa zbiera cesnak ručne koncom júla.Jednotlivé odrody cesnakov drastajú v rozdielnych dobách, býva to 4 až 8 mesiacov od zasadenia. Po vybratí z pôdy je vhodné ho nechať krátko odstáť, aby sa uschol. Treba ho však schovať pred slnečnými lúčmi na teplé a tmavé miesto. Takto si ho mnohé gazdinky vešajú v celých zväzkoch napríklad do špajze. Takéto sušenie je pomerne výhodným spôsobom skladovania cesnaku.

Skladovanie cesnaku je možné aj v chladničke, pretože je malý. Ak však takúto možnosť nemáte alebo nepreferujete, dobre funguje aj skladovanie napríklad v debničkách v pivnici, na priedušnom mieste, v suchu a chlade. Keď je ho veľa a nedá sa vešať, zvyknú sa zo strúčikov pliesť a viazať aj vence. Takisto je možnosť skladovania v sklených uzatvorených nádobách s troškou soli na dne. Dobre uskladnené cesnaky vedia prečkať celý rok.

Spracovanie

Táto malá, ale chuťovo prenikavá zelenina je ideálne dochucovadlo do rôznych omáčok a pomazánok. Úplne sám si vystačí na cesnakovú nátierku a vie dokonale “finišovať” hummus. Dopĺňa tiež syrovú či tvarohovú nátierku.

Cesnak je fajn dvojička s cibuľkou, a to najmä pri smažení, keď sa pred pridaním zeleniny na panvičku jemne osmaží aj cesnak, je to naozaj kulinárksy zážitok. Taktiež pri tepelnom spracovaní mäsa by sme sa snáš bez cesnaku ani nezaobišli. Na chrumkavo opečené cesnakové plátky sú tiež vynikajúci doplnok jedla na tanieri, napríklad pri špagetách carbonara. Nezabudnime ani na cesnakovú polievku, ktorá je svojsky svieža a chutná.

Význam pre zdravie

V cesnaku sa nachádzajú viaceré zdraviu prospešné látky. Veľké množstvo vitamínov A, B1, B2 a C, minerály ako draslík, fosfor, zinok a síra. Obsahuje tiež selén, o niečo menej vápnika, horčíka, mangánu, sodíka a železa. Cesnak sa považuje za prírodné antibiotikum, má totiž antivírusové aj antibakteriálne účinky, pôsobí proti črevným parazitom, vredom a kvasinkovým infekciám. 

Tento malý veľký pomocník znižuje aj riziko nádorových ochorení, rast rakovinových buniek. Cesnak tiež posilňuje imunitný systém, znižuje vysoký krvný tlak aj cholesterol. Bojuje aj proti alergiám a demencii. Cesnakové maste sa dokonca používajú na hojenie rán.