Zázrak prírody: Paprika na všetko

Zázrak prírody: Paprika na všetko

 

Paprika je zelenina, ktorá sa považuje za zázrak prírody od nepamäti. Na Slovensku sa jej darí a nechýba asi v žiadnej domácnosti. Jej sladký až jemne pikantný nádych dodáva chuť väčšine našich slaných jedál. Čím je ale tak výnimočná? Aké vitamíny sú v paprike? Čítajte, ako sa s paprikou prebojujete k silnejšiemu zdraviu.

Paprika v medzinárodnej kuchyni

Paprika nie je len obyčajná zelenina, ale aj druh dochucovania či koreniny, ktoré poznajú ľudia na celom svete. Pochádza zo Strednej Ameriky a na európskom kontinente sa usídlila už v 16. storočí. Aj v našich supermarketoch často nájdete veľa druhov sušenej papriky – či už sladkú červenú štipľavú alebo údenú, každý si dokáže vybrať. No a tradičný guláš? Ten by bez papriky neexistoval!

Paprika je teda neoddeliteľnou súčasťou nielen slovenskej a maďarskej kuchyne, ale aj indickej či marockej. Viete si predstaviť španielske pochúťky, ktorým chýba španielska pimienta? Prečo si táto zázračná zelenina zaslúžila medzinárodný úspech?

Čo obsahujú papriky?

Paprika je bohatý zdroj prírodných vitamínov a minerálov, ktoré obsahuje v rôznom pomere podľa svojej farby. Nech už si však vyberiete akúkoľvek farbu papriky, dôležitá je čerstvosť a druh pestovania. Zelenina po zbere dosť rýchlo krehne, čím prichádza o svoje liečivé účinky. Doba konzumácie od odberu je teda tiež dôležitá. Všetky čerstvé plody papriky vám dodajú vysokú dávku minerálov ako draslík, železo, horčík a vápnik, no tiež vitamíny B a C. V paprike nájdete viac vitamínu C ako v citrusových plodoch!

V čom paprika pomáha? Je to výborný spoločník k tráveniu. Paprika obsahuje vysoký zdroj vlákniny, ktorá zrýchľuje metabolizmus a pomáha správnemu prechodu potravy v ľudskom tele.

Účinky červenej papriky

Červená paprika u nás patrí medzi tie najobľúbenejšie. Červená farba ovocia a zeleniny všeobecne priaznivo vplýva na obehový systém, teda na srdce a cievy. Vysoký obsah betakaroténu sa len s 50 g zeleniny postará o jeho celodenný príjem. Betakarotén takisto posilňuje imunitný systém, rutín z papriky zase bojuje proti zanášaniu a zužovaniu ciev.

Kombinácia vitamínov A a C v paprike zlepšuje kvalitu vlasov, nechtov a pleti, ktorej dodáva zdravú sviežu farbu. Červená paprika oproti jej farebným sestrám bohatá aj na zinok, čím sa stará o svaly a je vhodná pre športovcov. Rovnako ako v paradajkách, aj červená paprika obsahuje lykopén, ktorý chráni telo pred nádormi.

Štipľavé čili papričky

Špeciálna odroda papriky červenej je čili paprička. Čili sa od pradávna používalo ako prírodný liek pre svoje silné protizápalové účinky. Takisto tíši bolesť a funguje ako prírodné analgetikum. Medzi najznámejšie priaznivé účinky čili papričiek patrí chudnutie, zrýchlenie metabolizmu, regulácia cukru v krvi, ale aj úľava od bolesti pri reume či ochrana pred nádormi. Nezabudnite si dochutiť jedlo s čili najmä v období chrípok a prechladnutí. Čili obsahuje vysoký obsah vitamínu C, horčík, zinok, mangán, meď a železo, čím sa dokonalé postará o silnú obranyschopnosť a imunitu.

Benefity zelenej papriky

Kyselina listová je v zelenej paprike zastúpená najsilnejšie spomedzi ostatných farieb. Táto paprika je teda vhodná pre ľudí trpiacich anémiou alebo pre tehotné ženy. Tri priemerné kusy zelenej papriky obsahujú celodenné odporúčané množstvo kyseliny listovej. Všetkého však veľa škodí, preto ani s paprikou to nepreháňajte.

Zelené papriky podporujú nervovú sústavu, majú pozitívne účinky na krvotvorbu a dokonca aj zlepšujú náladu, preto sú obľúbené medzi ľuďmi trpiacimi na depresie a úzkosti. Vysoký obsah vitamínu E a nižší obsah kalórií oproti ostatným farbám dodáva zeleným paprikám popularitu v diétach či v prírodných liečbach na omladenie tela i mysle.

Výnimočnosť žltej papriky

Žlté a oranžové papriky patria k priaznivej zelenine pre oči. Okrem vysokého obsahu vitamínu E majú tiež množstvo antioxidantov, ktoré zabraňujú pôsobeniu voľných radikálov. Luteín obsiahnutý v paprike chráni zrak a pravidelný príjem žltej papriky výrazne znižuje riziko šedého zákalu.

Nadmerná konzumácia papriky

Paprika je až z 93 % tvorená vodou, čím pomáha hydratovať ľudský organizmus. No hoci je paprika nabitá množstvom vitamínov, treba jesť všetko s mierou. Paprikou sa totiž môžete aj predávkovať. Nadmerné množstvo jedenia papriky (hlavne jedného druhu či farby) môže podráždiť váš tráviaci systém či uškodiť pleti. Napríklad v Ázii ženy veria, že priveľa čili papričiek spôsobuje akné a bolestivé vyrážky na tvári. Paprike by sa tiež mali vyhýbať ľudia, ktorí majú na tento druh zeleniny alergiu.

Paprika v ľudovej liečbe

Tradičné využitie papriky nepatrí len do kuchyne. V Maďarsku sa paprika využívala na zníženie vysokej teploty. Naše prababičky si dávali nakrájanú papriku do ponožiek, aby si nohy udržali v teple. Paprika sa tiež lokálne prikladala na zníženie opuchov alebo na bolesti kĺbov, čím podporovala aj krvný obeh. Pri prechladnutí a bolestiach hrdla sa zvykla kloktať  šťava z papriky, má to vraj zázračne rýchle účinky. Paprika v domácnosti slúžila aj ako prvá pomoc pri krvácaní z nosa.

Nech už papriku používate ako zeleninu do šalátov a receptov, korenie na dochutenie jedla alebo lokálne ako prírodnú liečbu, ide o zázrak prírody, ktorý si môžeme doma vypestovať aj v našich podmienkach.