Cvikla - bohatá a pestrá koreňová zelenina

Cvikla - bohatá a pestrá koreňová zelenina

Na poliach pestuje Vitazel cviklu červenú aj oranžovú. Obe chutia veľmi lahodne a zatiaľ, čo červená cvikla vyniká svojou sýtou purpurovo červenou farbou, tá oranžová priam svieti. Z poľa v Marcelovej sú zberané ručne. Pri pestovaní ich ošetrujú biologickou ochranou a zavlažujú kvapôčkovou závlahou.

Výhody pre zdravie

Cvikla patrí medzi tie najprínosnejšie zeleniny. Obsahuje veľa betaínu, ktorý zabraňuje rozvoju kôrnatenia tepien a tiež podporuje činnosť pečene. Cvikla má aj močopudné účinky a vylučuje soľ z tela. Taktiež vplýva pozitívne na činnosť žalúdka a tvorbu žlče, črevá zbavuje jedovatých látok a odstraňuje zápchu. 

Konzumovanie cvikle pomáha ľuďom s aterosklerózou. Táto zelenina podporuje aj rast buniek a regeneráciu ich jadier aj tvorbu červených krviniek, čím zlepšuje zásobovanie buniek kyslíkom. Jej azda najpozitívnejší vplyv je, že vyvoláva optimistickejšiu náladu. Prospieva aj pleti, vlasom a nechtom a pôsobí proti jedovatým látkam, a to najmä v mozgu. Aj preto so sadením cvikle rozhodne neváhajte.

Sadenie cvikle

Sadenice sa môžu vysádzať skoro na jar (marec až apríl) alebo koncom leta (august až september). Je však dôležité skontrolovať počasie a pôdne podmienky, aby sadenice nezamrzli poslednými prízemnými mrazmi.

Pri výsadbe je treba nájsť pre cviklu dobre priepustnú pôdu, ktorá je výživná a bohatá na organické látky. Nemá rada kyslú či kamenistú pôdu ani miesta, kde predtým rástli koreňové zeleniny. Preto, ak máte pre cviklu obľúbené miesto, ktoré by ste chceli každoročne využívať, vyskúšajte to obmeniť. Je tiež dobré, ak ide o hnojenú pôdu. Dobrému rastu cvikle prospieva veľa slnka, prípadne malý tieň. Nevoľte preto na výsadbu ani tmavé miesta, ale také, ktoré sú z veľkej časti dňa osvetlené.

Pred samotnou výsadbou je vhodné prekypriť pôdy asi do hĺbky 20 cm. Mala by byť bez kameňov a palíc či podobných nečistôt. Ak chcete, aby mala lepšiu úrodnosť, zvoľte zamiešanie kompostu či inej organickej hmoty.

Semená červenej repy sa sadia do hĺbky približne 2 centimetrov a v rozostupe podľa konkrétnej odrody a jej dorastu. Vo všeobecnosti však najmenej 5 centimetrov od seba. Rozostup riadkov by mal zase byť aspoň 30 - 40 centimetrov, pretože cviklové listy budú pomerne veľké. Semená ešte môžete zasypať zeminou a následne jemne zaliať. Reba je typická tým, že nepotrebuje celkovo veľa vlahy.

Starostlivosť, zber a skladovanie

Pôda by teda priebežne mala byť trochu vlhká, ale nie podmáčaná. Ak sadenice podrastú, treba ich na najhustejších miestach pretriediť. Nechávajú sa rastliny vo vzdialenosti aspoň 8 cm. Cvikla potrebuje dostatok priestoru na pestovanie veľkých koreňov. Oplatí sa ju raz za mesiac prihnojiť.

Cvikla je pripravená na zber asi 8 - 10 týždňov po výsadbe, keď má jej buľva priemer aspoň 8 cm. Na Slovensku sa často zberá koncom augusta a najmä v októbri. Táto úroda sa potom precízne skladuje na zimu.
Pri správnom skladovaní je najprv potrebné vytriediť poškodené kusy, ktoré by mohli byť náchylné sa pokaziť. Uskladňovať teda len cvikle bez zárezov a s celou šupou, ktoré sú nasucho očistené od zeminy. Vhodné priestory sú také, ktoré majú voľný priechod vzduchu a sú tmavé a chladnejšie.